» Wieści » Wystawa Religia w komiksie w Białymstoku

Wystawa Religia w komiksie w Białymstoku

|

Wystawa Religia w komiksie w Białymstoku

W piątek, 7 listopada, o godzinie 18:00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (ul. Warszawska 19) odbędzie się wernisaż wystawy Religia w komiksie. Uroczystość rozpocznie się wykładem Tomasza Marciniaka Wątki religijne z komiksowej perspektywy. Wystawę, której kuratorem jest Wojciech Łowicki, można odwiedzać do 18 stycznia 2015. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Informacja prasowa:

Cały świat, a z pewnością i wszechświat obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są od nieskończonej liczby pokoleń. W zależności od szerokości geograficznej, ludzie wierzą w różnych bogów. Inni znów wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu sił wyższych. Zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. Twórcy komiksu nie stanowią tu wyjątku.

Dzięki wystawie Religia w komiksie zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.

Przedstawiciele nurtu science-fiction zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wojciech Łowicki, kurator wystawy

Tomasz Marciniak
ur. 1966 r., pracownik naukowy, pedagog i socjolog kultury, zajmuje się mniejszościami narodowymi, procesami migracyjnymi oraz kulturą masową. Kilkukrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, gość honorowy X Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi. Autor książki Komiks polski. Wartości i dorobek artystyczny w kontekście historii społecznej (2014), scenariuszy (m. in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz), kilkudziesięciu tekstów analityczno-krytycznych na temat komiksu. Prezes tytularny STUDIO KOMIKS POLSKI sp. z o.o. Prelegent na wystawach z cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem Wojciecha Łowickiego. Jeden z założycieli Asocjacji Komiksu w Toruniu. Współorganizator i współpomysłodawca projektów: Komiks orbitalny. 540. rocznica urodzin Astronoma (2013) oraz DwuTakt: muzyka i komiks (2014). Posiadacz honorowego odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej (czerwiec 2014).

Wojciech Łowicki
ur. 1972 r., absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. W 1997 r. współorganizował pionierską wystawę dotyczącą historii komiksu polskiego pt. Komiks polski 1957-1991. Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego Qriozum. Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw Cztery pory roku z satyrą i komiksem. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem Historie z dymkiem. Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu, IPN "Przystanek Historia" w Warszawie). Działacz na rzecz powstania Muzeum Komiksu Polskiego. Pomysłodawca, współorganizator oraz dyrektor artystyczny pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Wydarzenie na Facebooku
Tagi: Tomasz Marciniak | Wojciech Łowicki | Religia w komiksie | Cztery pory roku z satyrą i komiksem


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.