» Sala prób

Sala prób

Dodał: Paweł 'Singer' Niećko

Sala prób
8.17
Ocena użytkowników
Średnia z 12 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 7
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Sala prób
Scenariusz: Gipi (Giani Pacinotti)
Rysunki: Gipi (Giani Pacinotti)
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: marzec 2008
Liczba stron: 120
Format: B5
Oprawa: miękka, kolorowa, ze skrzydełkami
Druk: kolorowy
Cena: 39,90 zł
Wydawca oryginału: Gallimard

%DANE%

Dla czterech przyjaciół jedyną skuteczną ucieczką od domowych problemów jest muzyka. Tak często, jak tylko mogą spotykają się by razem grać w sali prób, mieszczącej się w garażu wynajmowanym przez ojca jednego z nich. To miejsce jest ich, ale pod pewnym warunkiem - muszą trzymać się z dala od kłopotów. Któregoś dnia, w czasie pracy nad taśmą demo dla pewnej wytwórni muzycznej, psuje się jeden ze wzmacniaczy. Termin oddania materiału zbliża się nieubłaganie, więc przyjaciele szukając wyjścia z sytuacji podejmą decyzję, która zaważy na przyszłości zespołu i ich relacjach.

Sala prób to opowieść o muzyce, trudnych wyborach i odpowiedzialności. Narysowana w wyjątkowy sposób przez autora ukrywającego się pod pseudonimem Gipi. Ten pochodzący z Włoch twórca jest jednym z najciekawszych współczesnych komiksiarzy. Jego prace doczekały się wydań na całym świecie i przyniosły mu liczne nagrody, m.in. wyróżnienie dla najlepszego albumu na festiwalu w Angouleme w 2006 roku. Sala prób to pierwszy jego komiks, który ukaże się w Polsce.

Gipi (wł. Gianni Pacinotti) – pseudonim urodzonego w 1963 roku we włoskiej Pizie rysownika i scenarzysty. Swoją karierę zaczął jako ilustrator i autor tworzący dla reklamy. Tak naprawdę dopiero od 1992 roku regularnie realizował krótkie formy komiksowe, które publikowały takie włoskie czasopisma i magazyny jak Chore, Blue, Il Clandestino, Boxer, Il Manifesto czy La Straniero.

Wydana w 2004 roku przez Coconino Press, stałego wydawcę Gipiego we Włoszech, powieść graficzna Appunti per une Storia di Guerra doczekała się również francuskiej edycji i przyniosła autorowi pierwszy znaczący sukces – prestiżową nagrodę dla najlepszego komiksu roku na festiwalu w Angouleme. To wyróżnienie i uznanie na największym komiksowym rynku w Europie zwróciło na Gipiego uwagę wydawców z całego świata. Jego komiksy zaczęły regularnie ukazywać się w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Hiszpanii, czy Korei. Prace Gipiego pokazywano w galeriach i muzeach a on sam był zapraszany na wykłady do wszelkiego rodzaju szkół plastycznych. Dobrą passę podtrzymywały kolejne nagrody, m.in. laur imienia Goscinnego za najlepszy scenariusz (za Appunti per une Storia di Guerra), nominacja do nagrody Eisnera za amerykańską edycję komiksu Gli Innocenti (The Innocents), ale przede wszystkim kolejne wyjątkowe komiksy, jak np. Sala prób (tytuł oryginalny Questa è la stanza).

Oprócz pracy nad nimi Gipi zajmuje się także tworzeniem filmów. W roku 2000 założył Santa Maria Video, studio, w którym realizuje filmy, zarówno długo i krótkometrażowe, oraz animacje. Nie porzucił również swojego pierwotnego zajęcia. Do dziś tworzy ilustracje, m.in. dla gazety La Repubblica.

Strona Gipiego

Źródło: Kultura Gniewu

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Gipi | Sala prób


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.