» Recenzje » Prophecy 1-3

Prophecy 1-3


wersja do druku

Mroczna strona japońskiego społeczeństwa

Redakcja: Mały Dan, Kuba Jankowski

Prophecy 1-3
Na polskim rynku komiksowym istnieje relatywnie niewiele wybitnych kryminałów w czystej postaci, stąd miniseria Prophecy wydana nakładem Studia JG jest pozycją, na której premierę niecierpliwie czekało wielu czytelników. Akcja komiksu ma miejsce we współczesnej Japonii, a główne zagrożenie stanowi pewien bezwzględny cyberterrorysta. Tetsuya Tsutsui przyjął sposób opowiadania historii zbliżony do tego, co Tsugumi Ōba zaproponował w popularnej serii Death Note. Pomimo faktu, że już w końcówce pierwszego tomiku ujawniona zostaje tożsamość oraz motywy kierujące przestępcą, przyjemność z lektury bynajmniej nie maleje przy okazji komiksów kolejnych. Autor tak umiejętnie dawkuje informacje, że do samego końca potrafi zadziwiać swojego odbiorcę. Zanim jednak dojdzie do wielkiego finału, upłynie jeszcze wiele tekstów w dymkach.

Zbrodnia

Zbrodniarzem, którego losy śledzimy w Prophecy, jest "gazeciarz”, specjalizujący się w cyberterroryźmie. Jego wizytówką jest jego specyficzny modus operandi: najpierw nagrywa film, w którym informuje kto, jak i za co zostanie ukarany, a następnie umieszcza go na Youtube. Aby nikt nie rozpoznał jego tożsamości przed czasem potrzebnym mu do popełnienia zbrodni, na potrzeby nagrania przywdziewa maskę zrobioną z aktualnego wydania codziennej gazety. Szybko zwraca na siebie uwagę zarówno policji, jak i internautów, ponieważ jego przepowiednie spełniają się całkowicie. Na początku za cel obiera sobie pojedynczych ludzi, którzy narazili się szykanowaniem kogoś lub szkodzeniem społeczeństwu. Poprzez karanie jednostek pragnie nauczyć ludzi, by szanowali siebie nawzajem. W ten sposób ucierpi i chłopak, który publicznie w internecie oczernił ofiarę gwałtu, i mężczyzna, który w sieci skomentował ostro rozmowę o pracę z pewnym mocno zestresowanym jegomościem. Zbrodnie "gazeciarza" często sprowadzają się do pobicia czy przejęcia dóbr osobistych. Historia nabiera rumieńców, gdy cyberterrorysta zapowiada morderstwo.

Internet

Akcja komiksu dzieje się we współczesnym świecie. Czytelnikowi pomoże w śledzeniu akcji rozeznanie w tematyce ściśle związanej z życiem sieciowym, między innymi z kwestią ochrony praw autorskich czy anonimowością w internecie. Wykorzystane przez autora zostaną zarówno fachowe, jak i kolokwialne terminy popularne w sieci. Komiks będzie jednak zrozumiały dla każdego, ponieważ Tetsuya Tsutsui wyjaśnia każde słowo. Polskie tłumaczenie zasługuje tutaj na pochwałę, gdyż Paulina Ślusarczyk wykorzystuje polski slang internetowy, nie próbując chować się za japońskimi określeniami.

Policja

Oddziałem policji odpowiedzialnym za tropienie i likwidowanie cyberterroryzmu jest departament do walki z przestępczością cybernetyczną tokijskiego wydziału policji stołecznej, na czele którego stoi młoda i niezwykle atrakcyjna Erika Yoshino. Cechuje ją niezwykła inteligencja oraz wykorzystywanie bez skrupułów swoich atutów dla osiągnięcia celu. Jej pomocnikami są Manabu Ichikawa oraz Daiki Okamato, którzy obeznani w temacie sieciowym potrafią rzucić nowe światło na sprawę. Są oni głównymi bohaterami, wraz z którymi czytelnik zgłębia zakamarki psychiki zamachowcy. Prophecy jest komiksem poważnie traktującym tematykę zbrodni i jedyne wątki humorystyczne można znaleźć dopiero w trzecim tomie serii, zaś paradoksem wykorzystania aspektu komediowego jest fakt, że kumuluje się na najpoważniejszej postaci, czyli pani komisarz.

Geniusz

Elementem konstrukcyjnym komiksu, który podnosi jakość czytania Prophecy, jest sposób przedstawienia geniuszu "gazeciarza”. Wszystkie jego przepowiednie sprawdzają się w od początku do końca, pomimo tego, że policja zawsze czeka w gotowości. Terrorysta ma wszystko zaplanowane w najmniejszych szczegółach, co potwierdzają również wydarzenia mające miejsce w epilogu opowieści. Taka konstrukcja zapewnia niesamowitą atmosferę historii. Wszak przestępca zawsze przed swoim zamachem ogłasza publicznie, kto i kiedy będzie celem. Czytelnik z takiego punktu wyjściowego będzie mógł czerpać przyjemność, odgadując na podstawie skrawków informacji, w jaki sposób dojdzie do przestępstwa. Całości pikanterii dodaje fakt, iż cel "gazeciarza” ani policja nie siedzą z założonymi rękoma, oczekując na to, co ma nastąpić.

Komiks porusza wiele spraw i problemów znanych współczesnym - również polskim - internautom. Społeczeństwo japońskie, podobnie jak Polska z dokumentem AKTA, zmierzy się z problemem cenzury oraz naruszania praw autorskich w internecie. Ten rozdział prawdopodobnie będzie niezwykle atrakcyjny dla polskiego czytelnika, ponieważ "gazeciarz” wręcz wypowiada wojnę politykowi forsującemu przestrzeganie takich sieciowych ograniczeń. Oprócz spraw związanych z polityką, wiele miejsca autor poświęcił na pokazanie reakcji internautów. "Gazeciarz” początkowo jest ostro krytykowany, by z czasem zdobyć szacunek swoich odbiorców - do tego stopnia, iż pojawiają się jego naśladowcy. Jednak wątek ludzi inspirujących się poczynaniami cyberterrorysty został skondensowany do minimum.

Społeczeństwo

Po Prophecy sięgnie prawdopodobnie wielu czytelników japońskich komiksów. Tym, co uderza z miniserii Studia JG, jest sportretowanie niesamowicie ponurego społeczeństwa z Kraju Kwitnącej Wiśni. Na obraz wykreowany na kartach komiksu składają się nieludzki wyzysk w miejscu pracy, poniżanie i dyskryminacja z błahych powodów, co prowadzi do snucia pesymistycznej wizji świata. Jest to ciekawa odmiana komiksu, w porównaniu ze słodkimi mangami utrzymanymi w wesołym klimacie, w których wszystko zawsze idzie po myśli bohaterów. Tetsuya Tsutsui jest autorem świadomym swojego otoczenia, stąpającym pewnie po ziemi, który aspekty życia codziennego pokazał tak umiejętnie i sugestywnie, że czytelnik sam zaczyna wczuwać się oraz rozumieć motywy "gazeciarza”.

Prophecy jest bez wątpienia jedną z najlepszych japońskich pozycji komiksowych kierowanych do dorosłego czytelnika. Współczesna problematyka, brutalny świat przedstawiony oraz dokładne rysunki są w tym przypadku receptą na sukces. Miłośnicy kryminałów znajdą tutaj wiele sytuacji wywołujących napięcie podczas lektury. Fani Death Note odnajdą wiele podobieństw w sposobie opowiadania historii, jednak zostaną wrzuceni w bardziej współczesny świat. Natomiast miłośnicy serialu Prison Break przeczytają opowieść z błyskotliwym planem, który główny bohater skrupulatnie, pomimo przeciwności losu, wciela w życie. Dzięki współczesnej tematyce, po którą kreatywnie sięga autor, jest to manga, która będzie atrakcyjna w odbiorze nawet dla czytelników sceptycznie nastawionych do japońskich komiksów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Prophecy #01
Scenariusz: Tetsuya Tsutsui
Rysunki: Tetsuya Tsutsui
Wydawca: Studio JG
Data wydania: lipiec 2013
Liczba stron: 196
Format: B6+
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788361356714
Cena: 19,90 zł



Czytaj również

Mąż mojego brata #1-4
Historia pewnej rodziny
- recenzja
Duds Hunt
Gra w pytania
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.