» Recenzje » Orły Rzymu #1

Orły Rzymu #1


wersja do druku

Gwarant niebezpiecznego przymierza

Redakcja: Kuba Jankowski

Orły Rzymu #1
Dzieje Cesarstwa Rzymskiego to okres w historii ludzkości, w którym nader często motywów i inspiracji poszukują twórcy komiksów historycznych: niezależnie od tego, czy tworzą komiks humorystyczny (przykładem Asteriks René Goscinnego i Alberta Uderzo), realistyczny cykl z elementami fantasy (jak Murena Jeana Dufaux i Philippe’a Delaby'ego) czy fantasmagoryczną opowieść przepełnioną symboliką (czego dowodem trylogia Za Imperium Merwana Chabane’a i Bastiena Vivèsa). W ten nurt zainteresowania realiami starożytnego Rzymu wpisują się również Orły Rzymu, które od 2007 roku wychodzą spod ręki Enrico Mariniego. Do tej pory na rynku frankofońskim nakładem oficyny Dargaud ukazały się cztery tomy autorskiej serii szwajcarsko–włoskiego autora.

Ukształtowany rysownik i początkujący scenarzysta

Urodzony w 1969 roku w Liestal, w północnej Szwajcarii, Enrico Marini został zauważony na konkursie młodych talentów już w 1987 roku. Wówczas jako osiemnastolatek zaczął rysować pierwsze komiksy dla wydawnictwa Alpen Publishers - Les dossiers d'Olivier Varèse (cztery tomy, 1990-1993). Jednak perspektywa prawdziwej kariery rysownika komiksowego otwarła się przed nim w roku 1992, kiedy scenarzysta Thierry Smolderen zaproponował mu współpracę przy sensacyjno-przygodowej serii Cygan (sześć tomów, 1993-2002). Cztery lata później, razem ze scenarzystą Stephenem Desbergiem, Marini zrealizował swoje dziecięce marzenie rysując dwutomowy western Gwiazda Pustyni (1996, wydanie zbiorcze 1999). W 1998 roku stworzył pierwszy tom mrocznego horroru Drapieżcy do scenariusza Jeana Dufaxa (cztery tomy, 1998-2003). Kolejny komiks Mariniego - rysowany od 2000 roku do scenariusza Stephena Desberga Skorpion – to historyczno–przygodowa seria zawierająca wszystkie elementy klasycznej opowieści spod znaku płaszcza i szpady (do tej pory dziesięć tomów).

Na polskim rynku komiksy z rysunkami Mariniego pojawiały się regularnie przez pół dekady: od 2001 roku (kiedy to na półki księgarskie trafił pierwszy tom serii CyganCygańska Gwiazda) do 2006 roku (kiedy Egmont po wydaniu szóstego albumu Skorpiona – składającego się z dwóch tomów Święta dolina i Skarb świątyni – mocno ograniczył wydawanie komiksów frankofońskich). Po siedmiu latach Marini wrócił do polskich czytelników za sprawą wydawnictwa Taurus Media, które nie tylko podjęło się kontynuacji serii Skorpion, ale również rozpoczęło wydawanie Orłów Rzymu.

Rzymski podbój Germanii

Księgę I autorskiej serii Mariniego można potraktować jako rozbudowany przewodnik po postaciach historii. Tłem historycznym opowieści jest triumfalny pochód legionów Imperium Romanum. Rzymski wódz, Gajusz Klaudiusz Druzus – znany jako Druzus Starszy, brat późniejszego cesarza Tyberiusza – po skutecznym podboju regionu Alp zostaje wysłany do Germanii z rozkazu Oktawiana Augusta. Ma rozprawić się z barbarzyńskimi plemionami i zbadać ich terytoria. Po trzech latach zaciekłych kampanii plemiona Sugambrów, Tenkterów, Uzypetów i Cherusków muszą uznać wyższość legionów. Wojska konsula Druzusa przekraczają Wezerę i docierają aż do Łaby – najdalszego punktu na terenie Germanii, do jakiego kiedykolwiek dotarła rzymska armia.

9 rok przed narodzeniem Chrystusa. Kilkuletni Ermanamer jest naocznym świadkiem bitwy, w której plemię Cherusków dowodzone przez jego ojca Sigimera i stryja Ingomara zostaje pokonane przez rzymskich żołnierzy. Młodzieniec zastanawia się, dlaczego niewiele od niego starsi synowie germańskich rodów, wśród których jest również jego straszy brat Flawus, muszą udać się wraz z rzymskimi legionami za Ren. Stary mędrzec wyjaśnia mu, że na mocy porozumienia zawartego przez Imperium z podporządkowanymi ludami germańskimi, do Rzymu sprowadzani są zakładnicy, będący gwarantem utrzymania niejednokrotnie trudnego i niewygodnego sojuszu.

Osiem lat później Ermanamera spotyka ten sam los: młodzieniec otrzymuje wówczas rzymskie obywatelstwo i przyjmuje imię Gajusz Juliusz Arminiusz. Cesarz August powierza go opiece zaufanego Tytusa Waleriusza Falko – niegdyś wybitnego żołnierza, stratega i przywódcy, który u boku Druzusa maszerował nad Łabę, dziś emerytowanego wojskowego trudniącego się szkoleniem rekrutów. W surowej szkole dyscypliny, wytrzymałości, posłuszeństwa, umiejętności bojowych i bezwzględności, Arminiusz będzie musiał ścierać się z synem Tytusa Waleriusza Falko – Markiem. Krnąbrni uczniowie staną się najpierw zbuntowanymi młodzieńcami, a następnie awansują do roli zaprawionych w boju ekwitów. Chociaż początkowo relacje ich łączące będą wyjątkowo oschłe, z czasem zawiąże się między nimi nić przyjaźni, która wkrótce przypieczętowana zostanie braterstwem krwi. Bezustanna konfrontacja ich diametralnie różnych charakterów stopniowo zyska wspólny wektor skierowany wprost w bezpardonowe walki z przeciwnikami oraz uwodzenie ponętnych i zmysłowych kobiet.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Marzyciel vs. Barbarzyńca

Marek Waleriusz Falko jest postacią fikcyjną, którą Marini powołał do życia na planszach swojej opowieści, aby zyskać mocny punkt odniesienia wobec postaci cheruskiego syna i bezpieczny pryzmat, przez który może portretować historyczną postać Gajusza Juliusza Arminiusza. To właśnie on zapisał się na kartach historycznych kronik jako ten, który w 7 roku po narodzinach Chrystusa porzuci rzymskie obywatelstwo, nową tożsamość i służbę w legionach, aby wrócić do ojczyzny, a dwa lata później stanąć na czele zbrojnego powstania ludów germańskich przeciwko Imperium Romanum i pokonać wojska dowodzone przez Publiusza Kwinktyliusza Warusa w Lesie Teutobruskim. Dzięki postaci Marka Marini może w czasie snucia opowieści ze swobodą puszczać wodze własnej wyobraźni, za sprawą postaci Arminiusza - trzymać się zgodności z faktami historycznymi.

Postaci protagonistów, przechodzących surową rzymską edukację opartą o żelazną dyscyplinę, zostały skonstruowane na zasadzie kontrastu. Marek Waleriusz Falko jest synem byłego legionisty Tytusa i germańskiej kobiety Albinii (zawarty ku uciesze Cesarza związek tych dwojga miał być dowodem dla potencjalnych sojuszników, że imperator Wiecznego Miasta traktuje zawarte z nimi przymierze dostojnie). Młodzieniec po ojcu odziedziczył odwagę i determinację, po matce – delikatność i wrażliwość na piękno. Skrajnie różne cechy składające się na charakter młodego Rzymianina powodują, że w kontaktach międzyludzkich jest arogancki i niepokorny, a wszystkie jego czyny dyktowane są przez targające nim emocje. Kariera wojskowa jest jego wielkim marzeniem, a jednocześnie często zatraca się w poezji, muzyce i sztuce. Arminiusz to jego dokładne przeciwieństwo. Młody Germanin obdarzony jest osobowością nieprzejednaną, wyrachowaną, dumną i bezwzględną. Zna swoje korzenie i zdaje sobie sprawę z faktu, że władcy Imperium są jego naturalnym przeciwnikiem. Korzysta w pełni z przymusowego pobytu w Rzymie, ale jednocześnie przygotowuje się do zajęcia należnego mu miejsca, a co za tym idzie zadania bolesnego ciosu w serce Imperium.

Orły Rzymu to zdecydowanie udana komiksowa realizacja. Sposób i temat narracji wpisują się we współczesny - znany choćby z trzech serii serialu telewizyjnego Spartakus - trend przedstawiania starożytnego Rzymu: bezwzględna przemoc, odważne sceny erotyczne, ostry język i zawikłane intrygi wypełniają ściśle plansze komiksu. Dramatyczne momenty i ciekawe zwroty akcji gwarantują utrzymanie wciągającego tempa opowieści, konstrukcja psychologiczna postaci jest spójna i intrygująca, wkomponowanie elementów fikcyjnych w tło historyczne solidne i przekonujące, a całość ubrana została w realistyczną i szczegółową szatę graficzną, pełną dynamicznych sekwencji, mrocznych wizji, historycznych detali i piękna kobiecego ciała. Słowem: kwintesencja dotychczasowej twórczości Mariniego zawarta w jednym tomie. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Orły Rzymu #1
Scenariusz: Enrico Marini
Rysunki: Enrico Marini
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 23 lipca 2013
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 38,00 zł
Wydawca oryginału: Dargaud



Czytaj również

Orły Rzymu #3
Na niegościnnej ziemi
- recenzja
Orły Rzymu #2
Historia, przygoda, miłość
- recenzja
Skorpion #09: Maska prawdy
Bliżej prawdy
- recenzja
Skorpion #08: Cień Anioła
Kto ma szczęście w kartach...
- recenzja
Skorpion #07: W Imię Ojca
Mniej szpady, więcej płaszcza
- recenzja
W.E.S.T #4: 46 Stan
Krew ofiar, krew katów
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.