» Wieści » Jacek Frąś i Szymon Teluk gośćmi Komiksowfonu 14

Jacek Frąś i Szymon Teluk gośćmi Komiksowfonu 14

|

Jacek Frąś i Szymon Teluk gośćmi Komiksowfonu 14

13 listopada o godzinie 19:00 gośćmi Komisofonu 14 będą rysownicy: Jacek Frąś i Szymon Teluk. Spotkanie odbędzie się w Sanatorium Kultury we Wrocławiu (Przejście Garncarskie 2, 2 piętro).

Informacja prasowa:

Projekt Komiksofon - element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

13 listopada 2014, czwartek, godzina 19:00 spotykamy się z Jackiem Frąsiem i Szymonem Telukiem w Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro.

Uwaga - dodatkowa atrakcja - Dyktando rysunkowe
13 listopada podczas Komiksofonu odbędzie się dyktando rysunkowe w trakcie którego uczestnicy zostaną zmuszeni do rysowania odczytywanego tekstu. W trakcie dyktanda rysunkowego uczestnicy zmierzą się z presją czasu, rysowaniem na kolanie w niesprzyjających warunkach oraz brakiem możliwości poprawek. Zalakowana koperta z fragmentami tekstów zostanie komisyjnie otwarta w momencie rozpoczęcia dyktanda. Uwaga: tekst może zawierać fragmenty polskiej klasyki gatunku!

Wśród osób biorących udział w dyktandzie zostaną wylosowani dwaj zwycięzcy. Nagrodą będzie sporządzenie ich karykatur przez naszych gości.

Goście:

Szymon Teluk

Malarz, rysownik, ilustrator, karykaturzysta. Autor wielu wystaw.

Wykładowca-instruktor Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie prowadzi Studio rysunku koncepcyjnego i komiksu. Zajmuje się dydaktyką w zakresie rysunku koncepcyjnego, komiksu, ilustracji i dziedzin pokrewnych. Stworzył popularyzujący komiks, adresowany dla dzieci i młodzieży projekt: Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury, który realizuje we współpracy z instytucjami kultury w całym kraju.

Ilustracja tworzona przez autora jest wynikiem współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Jako karykaturzysta każdego roku portretuje setki osób na ulicach, imprezach zorganizowanych, akcjach charytatywnych. Brał udział w holenderskim programie podróżniczym Waar is De Mol.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Współautor gry fabularnej Marka Starosty - Beszamel oraz jednej z największych komiksowych kampanii reklamowych w kraju: Kapitan Niepalny. Współtworzył jako rysownik koncepcyjny kampanie reklamowe i akcje promocyjne wielu znanych marek. Tworzy komiksy reklamowe. Działa aktywnie jako malarz i rysownik prezentując prace na wystawach i podczas wstąpień publicznych.

Jacek Frąś

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz PLSP w Łodzi, studiował także malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od dziecka miłośnik i rysownik komiksów.

W 2001 roku zdobył prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme za komiks Kaczka, opowiadający o Powstaniu Warszawskim i legendzie o Złotej Kaczce. Frąś jest laureatem kilku polskich nagród w dziedzinie komiksu (m.in. Grand Prix festiwalu komiksów w Łodzi w 2009 wspólnie z Grzegorzem Januszem). Tworzy komiksy prasowe. Nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukazał się jego pierwszy pełnowymiarowy album komiksowy Glinno, wykonany nietypową dla komiksu techniką malarską i będący horrorem dziejącym się w realiach polskiej wsi. Praca nad albumem trwała trzy lata. Inne albumowe publikacje to komiks Stan dla nieistniejącego tygodnika Przekrój oraz Tragedyja Płocka do scenariusza Grzegorza Janusza dla Płockiej Galerii Sztuki.

W ostatnim czasie Frąś zajmuje się swoimi dziećmi; pracuje w studiu animacji Grupa Smacznego w Gdańsku, gdzie robi storyboardy, animatiki, projekty teł i postaci; rysuje serię pasków Zatrujmiasto do trójmiejskiej Gazety Wyborczej oraz pracuje nad nowelą graficzną Totalnie Nie Nostalgia do scenariusza Wandy Hagedorn. Często prowadzi również warsztaty komiksowe.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jacek Frąś jest również muzykiem - perkusistą, grał w zespołach Cool Kids Of Death, Dick4Dick, Brain oraz weselnym zespole Kwarta.

O Projekcie:

Komiksowo-muzyczny projekt realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego.

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił go i jak zinterpretował go muzycznie.

Komiksofon to również możliwość zbliżenia się do twórców. W półmroku, przy drinku można porozmawiać z komiksiarzami nie tylko o komiksach, muzyce i zrealizowanym filmie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Twórcy komiksowi łączą autorskie ilustracje komiksowe z inspirującą ich muzyką w formie filmu. Oprócz projekcji w luźnej klubowej atmosferze odbędzie się rozmowa z autorami.

Każda edycja składa się z trzech części:

  • Projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
  • Wywiadzie/dyskusji z publicznością
  • Rysowaniu na żywo

Każdej edycji Komiksofonu charakteru nadają goście. Każdy z nich ma takie samo zadanie, a efekty są zupełnie różne i zawsze niespodziewane.

Wydarzenie poprowadzi słynny wrocławski komiksiarz Konrad Koko Okoński
Rozmowę z autorami poprowadzi Andrzej Jarczewski.
Już od dwóch edycji fotografuje nas super specjalista w swoim fachu Marcin Biodrowski, a niezastąpionym akustykiem jest Bartosz Gruz.

Plakat autorstwa Jacka Frąsia i Szymona Teluka.

Organizator: Komiksofon, Wrocław 2016

Koordynator projektu: Agnieszka Jamroszczak
Komiksofon na Facebooku
Komiksofon na Twitterze

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Komiksofon na Facebooku
Tagi: Komiksofon | Szymon teluk | Jacek Frąś | Agnieszka Jamroszczak


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.