» Recenzje » Fotostory

Fotostory


wersja do druku

Stryczek, śnieg i złamana gałąź, czyli Generacja 1200

Redakcja: Kuba Jankowski

Fotostory
Pewien polski powieściopisarz żalił się kiedyś, że nie rozumie, dlaczego większość autorów tak partoli początki swoich powieści. Przecież otwarcie jest najważniejsze! Szcześniak z Trejnisem o tym nie zapominają. Ich Fotostory zaczyna się od stryczka, śniegu i złamanej gałęzi. To mocny początek.

Kto pamięta atmosferę Osiedla Swoboda – historii z jednej strony realistycznej, z drugiej z rzeczywistością przełamującą się, pękającą, przez szpary w której przedzierają się czasami kwasowe dziwa – aromaty tamtego nastroju może odnaleźć także w Fotostory.

Głównych bohaterów mamy dwóch i pół. Mikołaj i Bern – dwaj kumple – i owa połówka, nieco mniej istotna, choć także wyrazista, dziewczyna Berna – Kaśka.

Chłopaki mają klasyczne problemy generacji "pod trzydziestkę": włażenie szefowi w tyłek, pensja 1200 PLN, krążące widmo rodzicielstwa, emigracja. Bern robi za artystę – próbuje pisać, ale idzie mu jak krew z nosa. Z kolei Mikołaj odpokutowuje perypetie z epizodu w Wielkiej Brytanii, gdzie tyrał na budowach. Niby klisza, ale w autentyczności tych problemów tkwi siła Fotostory – ten komiks mówi o rzeczach bliskich i aktualnych, dotyczących dużego kawałka tortu zwanego Polską. I podejmuje te tematy we własny, oryginalny sposób.

Ale komiks Szcześniaka i Trejnisa nie kończy się na telenowelowej obyczajówce. Stopniowo, pomiędzy kolejnymi wypowiadanymi z najgłębszych trzewi "życiówami", realizm zgrzyta i wypluwa nierzeczywiste figury – tajemniczego faceta z oszpeconą twarzą czy staruchę z kartonami, która najpierw pojawia się we śnie Mikołaja, a potem... na warzywniczym w supermarkecie. Te wątki nie zdążają się jednak jeszcze rozkręcić. Na rozwinięcie będziemy musieli poczekać przynajmniej do drugiego tomu.

Istotnym atutem tej historii są dialogi – nie wydumane frazesy ani szczątkowe one-linery, ale dialogi, które mówią o czymś i robią to, sięgając do prawdziwej, mówionej polszczyzny. Choć można by drukować je nieco wyraźniejszą i większą czcionką, bo, za przeproszeniem, wolę, żeby mi oczy dalej już nie ślepły. I wpuścić w kadry więcej powietrza, trochę rozrzedzić narrację. Ale nie zwracajcie uwagi na te narzekania. To tylko typowe dla marudnych recenzentów przytyki formalne.

Niż na tym lepiej skupić się na humorze – ciepłym, trochę jak ze świątecznych komedii romantycznych (sory, chłopaki, naprawdę), jak w scenie z układaniem się do spania w łóżku (mistrzostwo) albo w samej poincie. Choć nie zabrakło i domieszki zdrowego absurdu (pozdrawiam Ridża Forrestera).

Fotostory w sam raz na Święta.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Fotostory
Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunki: Rafał Trejnis
Data wydania: październik 2011
Liczba stron: 112
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 49,00 zł



Czytaj również

W komiksowie 2012
Rok 2012 okiem szefa działu komiksowego
Robaczki
Nie deptajcie robaczków!
- recenzja
Hej, Misiek! Mamy wywiad!
Wywiad z Dominikiem Szcześniakiem (i Michałem Szcześniakiem)
Varia #16
Środek tak zwanego Tryptyku Polskiego
Hej, Misiek!
Tata, a to dziecko powiedziało, że jego tata powiedział...
Festiwal Komiksowa Warszawa 2014
Za ostatnią dychę...
- recenzja

Komentarze


Kuba Jankowski
   
Ocena:
0
Jak dla mnie TOP3 polskich komiksów wydanych w 2011.
11-12-2011 09:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.